روش کوتاه کردن منقار و ناخن طوطی سانان

کوتاه کردن منقار و ناخن طوطی سانان کار همیشگی نیست.

منقار و ناخن پرندگان از سلول های خونی ساخته شده و به مرور و هنگام رشد سخت میشود.

پرندگانی مثل انواع طوطی که از امکانات جویدن برخوردار باشند یا میله نشیمنگاه پرندگانی مانند قناری ، طوطی،مرغ عشق، مرغ مینا، سهره، فنچ، کوتوله برزیلی، عروس هلندی و….. اگر زیاد نازک نباشد به ندرت نیاز به کوتاه کردن منقار یا ناخن نیاز خواهند داشت.

بهتر است از چوب های طبیعی درختان و در سایزهای مختلف برای میله نشیمنگاه طوطی سانان استفاده کنیم.

به هر حال در صورت بلند شدن ناخن ها و منقار چاره ای جز کوتاه کردن ان نداریم.

توجه داشته باشید که تغذیه طوطی نیز در رشد منقار و ناخن تاثیر زیادی دارد.

در این مقاله از مینی طوطی به بررسی روش کوتاه کردن منقار و ناخن طوطی میپردازیم. با ما همراه باشید.

روش کوتاه کردن منقار و ناخن طوطی سانان

کوتاه کردن منقار طوطی

کوتاه کردن منقار طوطی آنقدر ریزه کاری دارد که هر کسی قادر به یادگیری آن نیست.

هر عضوی از بدنِ حیوانات که به نوعی به وسیله کلسیم رشد میکند، قابلیت بلند شدن و همینطور کوتاه کردن نیز دارد. نوک و ناخن پرندگان نیز مشمولِ همین قاعده میشوند. درونِ منقار پرندگان رگ های عصبی بسیار نازکی وجود دارد که اگر متخصص کوتاهی منقار نباشید و ناشیانه عمل کنید، پرنده خود را به کشتن میدهید.

در صورتی نیاز به کوتاه کردن منقار طوطی است که قسمت بالایی منقار جلوتر از قسمت پایین منقار باشد.

برای کوتاه کردن منقار طوطی حتما به دامپزشکی مراجعه کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

روش کوتاه کردن منقار و ناخن طوطی سانان

کوتاه کردن ناخن های طوطی

معمولا بلندی ناخن برای پرنده داران مبتدی و آنانی که پرنده تکی نگه می دارند پیش آمده و این افراد تجربه بالایی برای کوتاه کردن ناخن ندارند مراجعه به افراد باتجربه تر و یا پرنده فروشانی که مطمئن هستید قادر به این کار هستند معقولانه تر و صحیح تر است.

بهترین کار این است که از یک دستیار استفاده کنید زیرا این کار نیاز به دقت بالا و تمرکز دارد.

یک نفر پرنده را در دست گرفته و بهتر است که دور پرنده یک لایه حوله پیچیده شود تا در صورت اینکه پرنده در زمان چیدن ناخن حرکت خاصی مانند چنگ زدن یا گاز گرفتن خواست انجام دهد مانع از آن شده و این اقدام برای پیشگیری از برش ناگهانی و ناخواسته بیش از حد ناخن یا انگشتان پای پرنده است.

قبل از شروع به چیدن ناخن ها از مهار شدن انگشتان پرنده در انگشتان خود کاملا مطمئن باشید تا ناخواسته انگشتان پرنده خود را زخمی نکنید.

ناخن پرنده سه قسمت است یک قسمت که متصل به انگشت است و کاملا زنده، قسمت دوم رگه خونی دارد و بخشی از آن بافت مرده و بخش دیگر بافت زنده است، قسمت سوم بافت کاملا مرده و زائد می باشد که شما می بایست این قسمت را بچینید.

مهم ترین نکته این است که شما در هر شرایطی نباید رگ ناخن انگشت پرنده را ببرید، بنابراین ابتدا باید این رگ را در ناخن پرنده پیدا کنید.

در پرنده های لوتینو دیدن این رگ صورتی رنگ ساده است اما در پرنده های خاکستری و سینامون و غیر سفید ممکن است براحتی دیده نشود. بنابراین می توانید با چراغ ال ای دی موبایل با دقت بسیار ناخن پرنده را نگاه کنید تا رگ خونی را تشخیص دهید.

حدود یک چهارم انتهای ناخن را و نه بیشتر را با دقت با ناخن گیر یا قیچی تیغه کوتاه بچینید. پس از چیدن ناخن پاهای پرنده را با آب ولرم بشویید، با دستمال کاغذی یا پارچه نرم خشک نمایید و با پماد ویتامین آ – د انسانی آغشته و چرب نمایید بحدی چرب شود که چربی آن جذب پوست پرنده شود نه بیشتر.

توجه داشته باشید که کم کوتاه کردن ناخن پرنده بهتر است از آن که شما ناخواسته رگ پرنده را ببرید.

روش کوتاه کردن منقار و ناخن طوطی سانان

دلیل بلند شدن بیش از حد ناخن پرندگان

بلند بودن بیش از حد ناخن طوطی، یا استفاده از چوب نشیمن نامناسب و باریک باعث شده که ناخن آنها کج شده و باعث زخم شدن پای پرنده می گردد.
دلایلی مانند کهولت سن طوطی، بیماری پرنده، استفاده بیش از حد از شربت کلسیم، می تواند باعث بلند شدن ناموزون و بیش از حد ناخن طوطی گردد.

در پایان توصیه ما به شما برای این که نکات بیشتری از بهداشت طوطی را بدانید این است که مقاله نکات بهداشتی در نگهداری طوطی کوتوله را مطالعه کنید.

15

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.