دلیل انداختن تخم به بیرون لانه توسط طوطی

 انداختن تخم به بیرون لانه

زمانی که طوطی‌ها تخم گذاری می‌کنند، فراهم کردن آرامش محیط اطراف قفس و لانه طوطی و همچنین تغذیه طوطی‌ها بسیار اهمیت دارند، اگر در زمینه مراقبت ازتخم، جوجه و همچنین مواردی که بایستی در زمان تخم گذاری رعایت شود می‌خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ پیشنهاد میکنم حتما مقاله مراقبت از تخم و جوجه طوطی مطالعه فرمایید.

مهمترین دلایل انداختن تخم به بیرون لانه توسط طوطی

مهمترین دلایل انداختن تخم به بیرون لانه توسط طوطی

خب اگر بخواهیم به طور خلاصه و تیتر وار دلایل انداختن تخم به بیرون لانه توسط طوطی سانان را خدمتتون عرض کنم موارد زیر می‌باشد:

استرس یا ترسیدن طوطی

یکی از عمده ترین دلایلی که طوطی روی تخم خود نمی‌شیند و آن را بیرون از لانه پرتاب می‌کند، ترسیدن پرنده می‌باشد.
زمانی که طوطی‌تان تخم گذاری می‌کند بایستی به آرامش محیط پرنده اهمیت دهید و در محیط ساکت و دور از هر عامل استرس زا نگهداری کنید.

یک صدای بلند ناگهانی، صدای آهنگ بالا، شلوغی محیط، جا به جا کردن قفس از عواملی است که باعث استرس پرنده خواهد شد.

نداشتن نطفه در تخم

ممکن است به دلایل مختلف برخی از تخم ها یا تمامی تخم‌هایی که طوطی گذاشته بدون نطفه باشد، و پس از چند روز طوطی ماده متوجه عدم وجود نطفه در تخم یا خراب شدن تخم شده و آن را به بیرون لانه می اندازد.

برای اینکه بفهمید تخم نطفه داشته یا خیر میتوانید با نور جراغ قوه را به داخل تخم بتابانید و از طرف دیگر تخم را نگاه کنید اگر رگه های قرمز داشت یعنی نطفه دار است در غیر اینصورت تخم بدون نطفه خواهد بود.

همچنین تخم را هم میتونید بشکنید

تلف شدن جنین در تخم

بعد گذشت چند روز طوطی ماده حرکت جنین درون تخم را حس می‌کند، درصورتی که درون تخم حرکتی نداشته باشد، مادر می‌فهمد که جنین مرده و انداختن تخم به بیرون لانه اتفاق می‌افتد.
(توجه داشته باشید مردن جنین امری طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست، اما اگر این مورد ادامه دار بایستی مشکل بررسی شود)

ضعیف بودن پرنده و نداشتن رژیم غذایی مناسب

همانطور که پیش‌تر درمورد رژیم غذایی صفحت کرده بوده در دوران تخم گذاری طوطی‌ها باید به شدت از لحاظ دریافت ویتامین، تغذیه مناسب و … تامین شده تا توانایی مراقبت از تخم‌های خود را داشته باشند.

بی تجربه بودن پرنده ماده

گاهی اوقات پیش آمده که پرنده ماده به دلیل اینکه بار اولش هست که تخم می‌گذارد روی تخم‌ها نخوابیده یا آنها را بیرون از لانه می‌اندازد، این مشکل در تخم گذاری‌های بعد حل خواهد شد و پرنده ماده میفهمد که باید روی تخم‌های خود بخوابد.

مشکل لانه پرنده

جنس لانه و ابعاد آن بسیار اهمیت دارد، حتما سعی کنید لانه پرنده از جنس چوب باشد و ابعاد آن به گونه‌ای باشد که هر جفت پرنده بتوانند به راحتی داخل لانه باشند.
لانه ای که خریداری می‌کنید حتما جای تخم داشته باشد یا اگر لانه را می‌سازید انتهای لانه با فاصله مناسب از دیواره لانه یک تو رفتگی ایجاد کرده (با توجه به جنس چوب لانه میتونید کف لانه را کمی کنده و حالت گودی نهایتا ۱ سانتی متری با شعاع مناسب ایجاد کرده که تخم ها قل نخورند)
همچنین یک درب هم برای دسترسی خودتان ایجاد کنید که پس از جوجه کشی بتوانید به راحتی لانه پرنده را نظافت و ضدعفونی کنید.

همجنین قبل از تخم گذاری یا ابتدای تخم گذاری، پوشال، کاغذ، مقوای نازک و … داخل قفس (نه لانه) پرنده گذاشته خود پرنده ماده بسته به نیازش آنها را به درون لانه می برد.
خودتان هیج دستکاری نکنید و بذارید که پرنده هرجور صلاح می‌داند اینکار را انجام دهد، ممکنه پرنده صلاح بدون هیچ چیزی داخل لانه نبرد.

تجاوز به حریم پرنده و دستکاری کردن تخم ها توسط صاحب طوطی

ببینید هرچقدر که پرنده با شما اوکی باشد و حس اطمینان نسبت به شما داشته باشد اما غریزه پرنده در زمان تخم گذاری حفظ مراقبت از بچه‌هایش را دارد؛ پس لطفا صرف کنجکاوی، نگرانی و … سر به لانه نزنید، همچنین به هیچ عنوان دست به تخم ها نزنید چون در این حالت خیلی کم پیش میاد که طوطی دیگر روی تخم بشیند و حداقل آن تخم را بیرون می اندازد.
اگر نیاز بود، به صورت نامحسوس و از دور و یا زمانی که پرنده حواسش نیست نگاه بندازید.

اذیت کردن سایر طوطی‌ها

اگر در محیط نگهداری از طوطی‌ها چندین طوطی با هم هستند ممکنه وارد لانه طوطی که تخم گذاشته شود و باعث دعوا بین طوطی‌ها استرس و … شود.
این مورد برای بنده بسیار پیش آمده، طوطی‌های نر که حس آلفا بودن دارند و یا با نر جفت طوطی مشکل داشته و یا تمایل به ارتباط با آن طوطی ماده ای که تخم گذاشته داشتند؛ زمانی که تخم گذاری انجام می‌شود مدام با جفت طوطی دعوا کرده و یا وارد لانه پرنده می‌شود اگر چنین مشکلی پیش آمد به سرعت طوطی را از محیط پرندگان جدا کرده و درون یک قفس گذاشته تا زمان تخم گذاری پرنده تمام شود.

نتیجه گیری درمورد مشکل انداختن تخم به بیرون لانه طوطی سانان

خب در این مقاله سعی کردم تمامی تجربیاتم را در خصوص نگهداری طوطی در زمان تخم گذاری و خصوصا مشکل انداختن تخم به بیرون لانه توسط طوطی ماده را با هم بررسی کردیم.
همواره توجه داشته باشید که محیط پرنده امن ساکت باشد، به تغذیه طوطی‌ها برسید و تقویتشان کرده و همچنین هیچ کنجکاوی و دستکاری لانه یا تخم‌ها طوطی را نکنید.

امیدوارم موفق باشید و جوجه‌های خوشگل بدنیا بیاورید 🙂

مینی طوطی
مینی طوطی
مقاله‌ها: 36

یک دیدگاه

  1. سلام ممنون از مطالب خوبتون
    من یه عروس هلندی دارم که تخم میذاره اما اصلا روی تخم نمیشینه. باید چیکار کنم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *