کوتاه کردن پر طوطی

کوتاه کردن پر طوطی معمولا توصیه نمیشود. مخصوصا اگر طوطی کوچک باشد که در این صورت به هیچ عنوان نباید پر طوطی را چید.

معمولا کوتاه کردن پر طوطی به این منظور انجام میشود که طوطی رام شود و یا در طوطی های بزرگ برای جلوگیری از فرار آن ها این کار انجام میشود.

کوتاه کردن پر طوطی در طوطی هایی که بزرگ شدند و توانایی پرواز دارند، به آن ها کمک میکند.

زیرا این پرندگان به سمت پنجره، آیینه، گیاهانی مثل کاکنوس پرواز میکنند و این کار برای آن ها میتواند خطر آفرین باشد.

در این مقاله از مینی طوطی به فرآیند و چگونگی کوتاه کردن پر طوطی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کوتاه کردن پر طوطی

کوتاه کردن پر طوطی

کوتاه کردن پر طوطی کاری تخصصی است و نیاز به مهارت زیادی دارد.

کوتاه کردن به روش غلط میتواند این مشکلات را به وجود آورد:

  • عدم تعادل پرنده و برخورد با زمین هنگام فرود و در نتیجه صدمات جدی و حتی مرگ.
  • اگر اشتباها پرهای دیگری جای پرهای پرواز چیده شوند، امکان فرار پرنده و پرواز در مسافت طولانی بسیار زیاد است.

بسیاری از صاحبان طوطی پرها را کوتاه نمیکنند تا پرنده بتواند مدتی به پرواز بپردازد. این کار نیز به نوعی به نفع روان پرنده است.

برخی از مردم نیز معتقدند بهتر است به پرنده ی خود اجازه دهند در هر جایی حتی بیرون از خانه پرواز کند. اما این کار به هیچ وجهی توصیه نمی شود.

چگونگی کوتاه کردن پر طوطی

توصیه میشود که کوتاه کردن پر طوطی را به دامپزشک بسپارید. اما اگر خودتان خواستید این کار را انجام دهید ابتدا باید قیچی مناسب، حوله سبک و یک فرد دیگر را برای کمک کردن کنار خود داشته باشید.

در زمان کوتاه کردن بال پرنده، شخص دیگر باید حوله را بر پشت پرنده قرار دهد و پرنده را با آن محکم و به آرامی نگه دارد. البته نباید فشار تا حدی باشد که باعث بستگی کیسه های هوا و خفگی پرنده شود. بهتر است پرنده به پشت خوابانده شود.

مطمئن شوید که همه پرهای اصلی برش خورده اند. پرهای اصلی بال، بزرگترین پرهای آن هستند که به راحتی قابل تشخیص اند. هرگز پرهای دیگر و ثانویه را کوتاه نکنید زیرا به بدن نزدیک هستند و ممکن است باعث ایجاد زخم شوند.

چیدن بالها باید به طوری صورت گیرد که زیبایی پرنده از بین نرود و بالهای چیده شده در دید نباشد.

بهترین روش جا گذاشتن چند شاه پر اولی و چیدن شاه پرهای میانی است. درمورد بعضی طوطی ها که در پرواز استادند و قدرت بالایی در پرواز دارند این کار باید بیشتر انجام شود یعنی تعداد شاه پر بیشتری چیده شود.

اصلاح پرهای هر دو بال باید دقیقا به یک طول و اندازه باشد تا مشکلی برای تعادل پرنده بوجود نیاید. بال ها را به آرامی با دست خود باز کنید. قبل از شروع بریدن به پرها نگاه کنید تا در حال رشد نباشند. پرهای خونی معمولا در قسمت پایینی خود متورم و به رنگ بنفش هستند. این پرها دارای مخزن خون در خود هستند. اگر برش داده شوند، خونریزی فراوانی خواهند کرد.

کوتاه کردن پر طوطی

خونریزی بال طوطی در زمان کوتاهی پر

خون ریزی معمولا به خودی خود متوقف می شود. اما اگر متوقف نشد با فشار دادن قسمت زخمی شده یا استفاده از آرد ذرت می توانید آن را متوقف کنید. بعد از توقف خونریزی به سرعت قسمت سفت و پایینی پر را از بدن جدا کنید. اگر این کار انجام نشود، پر دوباره خونریزی می کند.

اگر  نمیتوانید پر را از بدن جدا کنید، این کار را به دامپزشک بسپارید. زمانی که خودتان این کار را انجام می دهید، می توانید با استفاده از قیچی به آرامی قسمت پایه ی پر را جدا کنید. در این صورت، پوست طوطی نیز پاره نمی شود. جدا کردن آن باید به سرعت و در یک لحظه انجام بگیرد. پس از این، خونریزی متوقف خواهد شد.

کارهایی که باید بعد از کوتاهی پرطوطی انجام شود

پس از اینکه بالهای پرنده خود را کوتاه کردید، پرنده را داخل قفس خود قرار دهید و اجازه دهید برای چند ساعت استراحت کند. اصلاح بال می تواند برای پرندگان خانگی بسیار استرس زا باشد.

بنابراین قبل از هرگونه تعامل، به آنها فرصت دهید تا آرام شوند و قدرت خود را جبران کنند. با این حال پس از چندین جلسه پرنده شما باید بیشتر به اصلاح بال ها عادت کند و در حین و بعد از عمل مورد رضایت بیشتری قرار گیرد.

توجه داشته باشید که همیشه کمتر بهتر از بیشتر است پس در چیدن بالها زیاده روی نکنید طوطی شما بعد از چیده شدن بالهایش باید در اولین پرواز با بالهای چیده شده به ارامی به زمین بشیند و سقوط نکند.

نکته مهم بعدی این است که طوطی های در حال تکثیر سلب امتیاز پرواز مساوی با سلب تکثیر انهاست چون از بالها برای عمل جفت گیری و تعادل داشتن در ان زمان استفاده میکنند.

درصورتی که برای کوتاه کردن پر طوطی نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، از طریق بخش نظرات سایت مینی طوطی با ما در ارتباط باشید.

برای اینکه طوطی شادابی داشته باشید، توصیه میکینم که این مقاله را (نکات بهداشتی در نگهداری طوطی) مطالعه فرمایید.

مینی طوطی
مینی طوطی
مقاله‌ها: 36

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *